sierpnia 08, 2013

Mus Brzoskwiniowy

Wyszedł pyszny. Zastosowań będzie miał wiele. Śledźcie bloga na bieżąco, będziemy odkrywać do czego może pasować idealnie.... A do tego czasu idźcie do sklepu po brzoskwinie i róbcie mus - naprawdę warto!


Składniki na 2 słoiki 500 ml:
  • 1 kg brzoskwiń obranych ze skórki i pozbawionych pestek
  • cukier
  • 1/2 torebki żelfix 2:1

Wykonanie:
Brzoskwinie obieramy ze skórki, usuwamy pestki. Ja robiłam na dwa sposoby. 
Sposób I: Za pierwszym razem pokroiłam owoce na cząstki i smażyłam dosyć długo, w trakcie smażenia dodawałam cukier do smaku. Następnie gorące owoce zmiksowałam blenderem i smażyłam jeszcze chwilę dodając połowę torebki żelfixu. Gorący mus przełożyłam do słoików, po zakręceniu ich odwróciłam do góry dnem i w takiej pozycji pozostawiłam do wystygnięcia.
Sposób II: Za drugim razem najpierw zmiksowałam owoce, które potem smażyłam, dosładzając w trakcie smażenia i dodając połowę torebki żelfixu, bo mus wydawał mi się trochę za rzadki :) Przełożenie do słoików i odwrócenie ich dnem do góry przebiegło tak samo jak przy wszystkich dżemach, które wam pokazałam na blogu:)
SMACZNEGO życzy BLONDYNKA :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć, jestem Blondynka.

Jeśli chcesz coś napisać, wymienić myśli, porozmawiać to jest odpowiednie miejsce, w którym dbam o to abyś czuł się bezpiecznie i dobrze.

Jeśli masz zły dzień i i potrzebujesz tu wyładować swoje negatywne emocje - osobiście zaprowadzę Cię do wyjścia, Nie wyprowadzisz mnie z równowagi, więc albo się uśmiechnij albo idź dalej.

Nie rób proszę z tego miejsca tablicy reklamowej, nie bawię się w lajk za lajk itd, nie lubię spamu.

W komentarzach możesz również umieścić zdjęcia dań wykonanych z Blondynkowych przepisów, jeśli chcesz abym wkleiła je do albumu na fan page`u bloga na FB, napisz od razu, że wyrażasz zgodę na ich umieszczenie we wspomnianym albumie.

Nie bój się pytać, zawsze odpowiem i postaram się pomóc.

Czuj się tu dobrze. Życzę Ci aby Twój Dzień był zawsze pełny pozytywnych zdarzeń! Buziaki!

Drukuj

Copyright © 2016 Blondynka Gotuje , Blogger