maja 24, 2014

Morelowe, ale dlaczego Trufle?


Morelowe Trufle to pełna nazwa czarnej herbaty. To właśnie nazwa rozbudziła moją ciekawość do takiego stopnia, że w mojej głowie powstała myśl "Muszę ją mieć!". To wszystko przez te trufle. Zapach bardzo przyjemny, który bardzo zachęcał do zaparzenia tej herbaty. To prawda, zaparzyłam ją w kilka minut po rozpakowaniu przesyłki. Czasami tak mam, rzadko, ale mam :)


Pierwsze doznanie to unoszący się zapach unoszący się po kuchni. Łagodny, mnie osobiście skojarzył się z jesienią, za lekki na zimowe wieczory, odrobinę za ciężki na upał. Wieczór po całym dniu pracy, chłodny dzień, ale na deszczowy za lekki. Jej, ciekawe co sobie teraz myślicie, czytając moje skojarzenia :)


Smak. Wyczuwalne są dwie dominujące nuty czarnej herbaty i no właśnie. Chwilę mi to zajęło, zanim odgadłam. Czułam coś znajomego, ale w pierwszej chwili nie mogłam odgadnąć co. Morela! Tak, to właśnie to! Herbata, smakowo zbliżona do Białej Herbaty Brzoskwinia-Nektarynka (z tych moich ulubionych). Różnica między nimi jest i mała i duża, po prostu inny gatunek herbaty i owoce, ale obie kojarzą mi się podobną nutą. Więc tu jest wyjście moi Drodzy. Jeśli nie lubicie herbat białych i innych zielonych "wynalazków" polecam Morelowe Trufle, a jeśli czarne herbaty nie robią na Was wrażenia to proponuję białą. Oczywiście chciałabym Wam przypomnieć, że ja nie słodzę herbat i opisuję zaparzone w czystej postaci ;) 

Tradycyjnie przedstawiam Wam skład:
  • czarna herbata
  • kawałki suszonych moreli
  • drzewo sandałowe
  • aromat

Z czarną , morelą i drzewem sandałowym się zgodzę, można wyczuć, ale dlaczego trufle?
Tego pojąć moja blond głowa pojąć nie może....
SMACZNEGO życzy BLONDYNKA :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć, jestem Blondynka.

Jeśli chcesz coś napisać, wymienić myśli, porozmawiać to jest odpowiednie miejsce, w którym dbam o to abyś czuł się bezpiecznie i dobrze.

Jeśli masz zły dzień i i potrzebujesz tu wyładować swoje negatywne emocje - osobiście zaprowadzę Cię do wyjścia, Nie wyprowadzisz mnie z równowagi, więc albo się uśmiechnij albo idź dalej.

Nie rób proszę z tego miejsca tablicy reklamowej, nie bawię się w lajk za lajk itd, nie lubię spamu.

W komentarzach możesz również umieścić zdjęcia dań wykonanych z Blondynkowych przepisów, jeśli chcesz abym wkleiła je do albumu na fan page`u bloga na FB, napisz od razu, że wyrażasz zgodę na ich umieszczenie we wspomnianym albumie.

Nie bój się pytać, zawsze odpowiem i postaram się pomóc.

Czuj się tu dobrze. Życzę Ci aby Twój Dzień był zawsze pełny pozytywnych zdarzeń! Buziaki!

Drukuj

Copyright © 2016 Blondynka Gotuje , Blogger