czerwca 22, 2013

Konfitura z Truskawek dla Leniwych i Zapracowanych :)

Ten dżem robię od kilku lat. Co roku zamawiam 20 kg truskawek i "bawię się" z nimi pół dnia. Nie mam czasu ani cierpliwości na smażenie owoców przez trzy dni jak robi tak wiele osób, które podziwiam za to. Jednak dla mnie truskawki smażone tak długo tracą swój kolor, a ja wolę czerwoniutki pachnący swój dżem dla leniuchów takich jak ja, tłumaczących się brakiem czasu :)

Składniki na 2 słoiki po 500 ml:
  • 1 kg truskawek
  • 0,5 kg cukru
  • 1 torebka żelfix, konfiturex lub dżemix 2:1

Wykonanie:
Z truskawek usuwam szypułki, płuczę i odsączam na durszlaku. Swoją konfiturę przygotowuję w woku z powłoką teflonową, ponieważ  nie ma prawa nic się przypalić i przykleić do dna:) Tak więc opłukane truskaweczki wrzucam do woka i na małym ogniu podgrzewam, jak tylko puszczą sok wysypuję na nie torebkę żelfix`u i mieszam delikatnie, aby zbytnio nie uszkodzić owoców. Następnie wsypuję cukier i staram się go delikatnie rozmieszać. Smażę całość  chwilę, czasami krócej czasami dłużej, ale nigdy dłużej niż ok. 15 minut. W między czasie mieszam i obieram resztę truskawek, bo zawsze mam ich kilkanaście kilogramów i tak sobie smażę partiami. Jak już truskawki będą usmażone, przekładam je do wyparzonych wcześniej słoików, po czym zakręcam i szybciutko odwracam je do góry nogami i ustawiam na rozłożonej ściereczce. Jak wystygną wtedy odwracam je ponownie. 
No i tak jak widzicie tempo przygotowania ekspresowe, kolor truskawkowy, a po otwarciu słoika zapach....ech coś pięknegom jak w zimę można poczuć zapach świeżych truskawek:)
SMACZNEGO życzy BLONDYNKA :)
* mozna zrobić wersję mniej słodką używając żelfix 3:1 i dodając mniej cukru ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć, jestem Blondynka.

Jeśli chcesz coś napisać, wymienić myśli, porozmawiać to jest odpowiednie miejsce, w którym dbam o to abyś czuł się bezpiecznie i dobrze.

Jeśli masz zły dzień i i potrzebujesz tu wyładować swoje negatywne emocje - osobiście zaprowadzę Cię do wyjścia, Nie wyprowadzisz mnie z równowagi, więc albo się uśmiechnij albo idź dalej.

Nie rób proszę z tego miejsca tablicy reklamowej, nie bawię się w lajk za lajk itd, nie lubię spamu.

W komentarzach możesz również umieścić zdjęcia dań wykonanych z Blondynkowych przepisów, jeśli chcesz abym wkleiła je do albumu na fan page`u bloga na FB, napisz od razu, że wyrażasz zgodę na ich umieszczenie we wspomnianym albumie.

Nie bój się pytać, zawsze odpowiem i postaram się pomóc.

Czuj się tu dobrze. Życzę Ci aby Twój Dzień był zawsze pełny pozytywnych zdarzeń! Buziaki!

Drukuj

Copyright © 2016 Blondynka Gotuje , Blogger