Nasiona Chia coraz częściej pojawiają się przepisy z użyciem tych nasion. Wiele osób dużo wie na ich temat, jednak są wśród Nas osoby, które nie mają pojęcia co to jest. Właśnie dla tej mniejszości postanowiłam napisać kilka słów o Chia.
Pochodzenie:
Salvia hispanica, czyli nasiona chia nazywane są również szałwią hiszpańską. Uprawiana była w Ameryce Środkowej i Południowo-Zachodniej. Nasiona stanowiły bardzo ważny element diety Azteków, Inków i Majów. Obecnie uprawiane są głównie w Meksyku. Nasiona mają średnicę około 1 mm. Występują w kolorach od brązowego po szary.
Co zawierają Chia?
50 g nasion dostarcza:
- 245 kcal
- 15 g tłuszczu, w tym:
- 9 g kwasów tłuszczowych omega-3
- 3 g kwasów tłuszczowych omega-6
- 1,5 g nasyconych kwasów tłuszczowych
- 1 g jednonienasyconych kwasów tłuszczowych
- 22 g węglowodanów
- 8 g białka
- 19 g błonnika
- 9,5 mg sodu
- 315 mg wapnia
- 80 mg potasu (zawierają 2 razy więcej potasu niż banan i 3 razy więcej żelaza niż szpinak)
- 1 mg magnezu
- 2 mg cynku
- 14,5 mg witaminy E
- 5,5 mg witaminy B3
Włączenie nasion Chia do codziennej diety daje:
- zawierają antyoksydanty
- nie zawierają glutenu
- Chłoną i zatrzymują wodę, pododobnie jak nasiona lnu. Nasiona Chia mogą wchłonąć 10 razy więcej wody niż ważą. Przez to poprawiają nawilżenie organizmu i pomagają zachować elektrolity i tu sportowcy często po nie sięgają
- poprawiają perystaltykę jelit
- Nasiona z płynem tworzą żel, co daje uczucie sytości i ta forma spowalnia trawienie węglowodanów i wchłanianie cukrów prostych, co jest pozytywne dla osób odchudzających się i tych chorujących na cukrzycę
- duży poziom wapnia jest korzystny dla układu kostnego
- dobre tłuszcze dla dobrego funkcjonowania układu nerwowego
- duża zawartość błonnika i wartościowych kwasów tłuszczowych mogą mieć korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, ponieważ obniżają poziom cholesterolu i ciśnienia krwi
- ochronny wpływ na wątrobę przy stosowaniu diety bogatotłuszczowej
- poprawia się również wrażliwość na insulinę i tolerancja glukozy
- poprawia działanie jelit (dzięki zawartemu błonnikowi) i działa na nie ochronnie
- wzrost poziomu energii, poprawa nastroju i koncentracji,
Dawkowanie:
Dzienna dawka nasion nie powinna przekraczać 3 małych łyżeczek dziennie. Po spożyciu nasion powinno się przepić dużą ilością płynów, ze względu na zawarty w nich błonnik.
Ja jak na razie jestem zachwycona koktajlami z nasionami Chia. Wypijam taki koktajl rano i faktycznie jest dosyć sycący.
Gdzie kupić i ile kosztują?
Ja w nasiona Chia zaopatruję się w sklepie SKWORCU. Jest to osobiście przeze mnie sprawdzony sklep z bardzo dobrej jakości produktami. Jest świetny, dlatego nie szukam innych dostawców. Osobiście polecam - dla mnie to skarbnica ciekawych, zarówno tradycyjnych jak również i niecodziennych produktów. Ile kosztują? 80g nasion Chia kosztuje 4,95 zł.
WAŻNE:
Nasiona Chia na pewno są bezpieczne w stosowaniu, jeśli regularne stosowanie nie jes dłuższe niż 12 tygodni. Badania nad nasionami wciąż trwają i dlatego kobiety ciężarne i karmiące piersią nie powinny spożywać tych nasion. Osoby z rakiem prostaty bądź wysokim ryzykiem jego wystąpienia powinny bardzo ostrożnie podchodzić do nich, gdyż wysokie spożycie kwasu alfalinolenowego, w który obfitują nasiona Chia zwiększa zachorowalność na ten nowotwór w przeciwieństwie do ryb i tłuszczu rybnego. Rozporządzenie Unii Europejskiej dopuściło nasiona Chia do stosowania w Polsce jako żywność Novel Foods. Ograniczono jednak stosowanie w wykorzystywaniu w produktach piekarniczych, wypiekach w ilości nie większej niż 5% gotowego produktu.
Na koniec zabrzmiało groźnie? Raczej nie. Przecież i nadmiar witamin i innych dobroczynnych produktów działa niekorzystnie na nasz organizm. Wiadomo, że z niczym nie należy przesadzać :)
SERDECZNIE pozdrawia Was BLONDYNKA :)
Ciekawe :-) muszę wypróbować :-)
OdpowiedzUsuń