Każdy czerwony wyraz w tym poście jest linkiem, który przekieruje Cię na odpowiadającą znaczeniu stronę, przepis lub sklep, w którym można nabyć produkt.
- 1 szklanka ciepłej wody
- 2 i 1/4 łyżeczki suchych drożdży (instant)
- 1 łyżka cukru
- 1 i 1/2 łyżeczki soli
- 2 łyżki miękkiego masła
- 2 szklanki mąki pszennej typ 650
- 1 szklanka mąki pszennej typ 450
- mak niebieski do posypania
W tym czasie do miski wsypałam 2 szklanki mąki pszennej, sól, resztę cukru, wymieszałam łyżką i dodałam miękkie masło. Wszystko razem wymieszałam do momentu aż powstała taka miękka kruszonka. Dopiero wtedy wlałam rozpuszczone drożdże i wymieszałam wszystko, potem dosypałam ostatnią szklankę mąki. Wszystko wyrabiałam kilkanaście minut. Odstawiłam do wyrośnięcia na około 10 minut.
Po tym czasie ponownie wyrobiłam ciasto, które potem uformowałam w kulę i włożyłam do miski oprószonej lekko mąką, miskę przykryłam ściereczką i odstawiłam na 2 godziny. W tym czasie ciasto podwoiło swoją objętość.
Chleb ułożyłam w formie do chleba Crusty Bake Kitchen Craft, przykryłam ściereczką i odstawiłam do wyrośnięcia. Ile czasu? Hmm, jak widać chleb podwoił swoją objętość. Ponacinałam wierzch ostrym nożem, posmarowałam mlekiem i posypałam makiem.
SMACZNEGO życzy BLONDYNKA :)
Jestem pod wrażeniem, że można przygotować tak idealnie chlebek w domowych warunkach. Szacunek ;)
OdpowiedzUsuńJest mi bardzo miło :) Zapraszam na fan page bloga na portalu Facebook, tam zobaczysz jaki chleb wyciągnęłam kilka minut temu z piekarnika ;) Zapraszam.
UsuńSwietny przepis. Musze wyprobowac z ta maka 650 bo szczerze mowiac myslalam, ze jest slaba.
OdpowiedzUsuńPani Magdo czy można zastosować drożdże świeże zamiast suszonych i wtedy jaka ilość?
OdpowiedzUsuńFajniejszą strukturę ma na suchych, które dostępne są w każdym spożywczym sklepie. Ja nie piekłam na świeżych, ale wczoraj na fan page`u podesłała mi zdjęcie tego chleba pieczonego na świeżych drożdżach, więc można. Ja suchych użyłam 5-6 g, więc świeżych dodaj 10-12 g. Pozdrawiam.
UsuńPani Magdo mam pytanie dotyczące zwijania chlebka, czy to chodzi o zwiniecie go w rulon? I mam rozumieć, że blachę napełnioną wodą wkładamy o "piętro" niżej niż blaszkę z chlebkiem? Dopytuję bo mam ochotę przetestować chlebek,ponieważ wygląda rewelacyjnie i bardzo zachęcająco :) Pozdrawiam!
UsuńCiasto w rozwałkowuję na około 0,5-1 cm grubości i zwijam podobnie jak krokiety, czyli boki zawijam (jakieś max.2 cm) do środka, a potem całość zwijam w ciasny rulon. Wkładam do formy i tu nie pociskam palcami, tylko wkładam luźno, chleb po około 2 godzinach urośnie ponad formę mimo iż po włożeniu będzie zajmował 1/4 wysokości formy. Rosnąc sam się dopasuje do formy, ważne by długość ciasta była dopasowana do długości formy. Pieczenie u mnie wygląda tak, że na sam dół kładę blachę z wodą i nagrzewam piekarnik na 220 stopni, potem wkładam chleb na środkowy poziom piekarnika (u mnie pieczenie góra dół) piekę 10 minut, potem zmniejszam temperaturę do 200 stopni i piekę około 25- 30 minut. Jeśli chleb szybko się zarumieni, przykryj wierzch folią aluminiową błyszczącą stroną do góry, nie przykrywaj i nie owijaj folią szczelnie tylko tak luźno aby przykryć tylko wierzch. Koniecznie daj znać jak Ci poszło, trzymam kciuki. Na pewno ci wyjdzie, ja właśnie piekę kolejny na jutro :)
UsuńA mozna upiec ten chlebek na termoobiegu??? Poniewaz nie mam w piekarniku funkcji gora dol!?
OdpowiedzUsuńJaki masz piekarnik? Gazowy czy elektryczny?
UsuńElektryczny
UsuńZwykle piekarnik elektryczny ma dwie grzałki, więc powinnaś mieć tą opcję. Ja piekę w najprostszym piekarniku elektrycznym ten chleb.
UsuńAle niestety tu nie ma, ja mieszkam w Anglii a tu są rożnego rodzaju piekarniki i tej opcji brak mam tylko pieczenie u góry lub termoobieg. Dlatego mam wlasnie takie zapytanie czy na termoobiegu by wyszedl ten chlebek :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńRozumiem. Spróbuj normalnie upiec bez termoobiegu. powinno się udać.
UsuńDziekuje :)
Usuń