czerwca 09, 2015

Chleb Domowy Pszenny, długo świeży


Pamiętacie ostatnie Francuskie Bagietki z Sezamem? To powiem Wam, że ten chleb jest z tego samego ciasta co te bagietki :) Chleb wyszedł przepyszny! Lekko chrupiąca skórka, mięciutki środek. Na drugi dzień nadal miękki, na trzeci dzień? Już do nie było! Pieczywo nadaje się świetnie też do zapiekania w piekarniku w formie zapiekanek. Ja z tym pieczywem zostaję na dłużej, nawet teraz jak to piszę, w kuchni w misce rośnie kolejne ciasto na chleb :) Źródło: Moje Wypieki.


Na zdjęciach widzicie czarną formę, z tymi dziurkami, prawda? To moja druga zabawka, nawet nie zabawka, ale niezbędny przedmiot. Ostatnio opisywałam Wam formę do bagietek Crusty Bake firmy Kitchen Craft, dziś to kolejna forma z tej serii tej samej firmy. Jest to forma do chleba Crusty Bake firmy Kitchen Craft. Również ma perforowane dno i boki, dzięki czemu chleb idealnie dopieka się z każdej strony. Wiem, można chleb piec w zwykłej keksówce, takowe też mam, ale nie chcę! Po upieczeniu w keksówce muszę potem szorować wszystkie kąty z przypieczonego ciasta, nie lubię. Wiem, rozbestwiłam się, ale jeśli mam do dyspozycji lepsze rozwiązania to oczywiste, że wybieram te lepsze. Forma do chleba będzie mi służyć również podczas pieczenia słodkich drożdżowych i kilku innych, ale o tym na bieżąco. Dlaczego tej formy nie muszę szorować? Proste, pokryta jest podwójną powłoką non stick i forma po upieczeniu i wyciągnięciu chleba wygląda jakby była czysta, wystarczy ją przetrzeć miękką stroną myjki z dodatkiem płynu do naczyń. Dodatkowo pieczywo po upieczeniu praktycznie samo wyskakuje z formy. Ja polecam ten produkt, bo na podstawie własnych doświadczeń wiem, że to nie są pieniądze wyrzucone, ale produkt w pełni Was zadowoli. Producent daje na formę 20 lat gwarancji, więc to o czymś świadczy. Dodatkowo zdradzę Wam ciekawostkę. Forma jest tak solidnie wykonana i dobrze wyważona, że nawet waży prawie dwa razy tyle co zwykła keksówka pokryta również powłoką non stick. Informacja dla zainteresowanych: największy wybór produktów Crusty Bake Kitchen Craft jest w sklepie internetowym www.dowarzyw.pl.

Każdy czerwony wyraz w tym poście jest linkiem, który przekieruje Cię na odpowiadającą znaczeniu stronę, przepis lub sklep, w którym można nabyć produkt.


Składniki na 1 bochenek chleba:
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • 2 i 1/4 łyżeczki suchych drożdży (instant)
  • 1 łyżka cukru
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 2 szklanki mąki pszennej typ 650
  • 1 szklanka mąki pszennej typ 450
  • mak niebieski do posypania

Drożdże rozpuściłam w ciepłej wodzie, do której dodałam odrobinę cukru i odstawiłam miseczkę na 5 minut.
W tym czasie do miski wsypałam 2 szklanki mąki pszennej, sól, resztę cukru, wymieszałam łyżką i dodałam miękkie masło. Wszystko razem wymieszałam do momentu aż powstała taka miękka kruszonka. Dopiero wtedy wlałam rozpuszczone drożdże i wymieszałam wszystko, potem dosypałam ostatnią szklankę mąki. Wszystko wyrabiałam kilkanaście minut. Odstawiłam do wyrośnięcia na około 10 minut.
Po tym czasie ponownie wyrobiłam ciasto, które potem uformowałam w kulę i włożyłam do miski oprószonej lekko mąką, miskę przykryłam ściereczką i odstawiłam na 2 godziny. W tym czasie ciasto podwoiło swoją objętość.






Po tym czasie ciasto wyjęłam na blat i dałam mu 10 minut aby odpoczęło. Ciasto p rozwałkowałam i uformowałam w bochenek chleba. Po prostu zawinęłam w identyczny sposób jak zwijam krokiety :)
Chleb ułożyłam w formie do chleba Crusty Bake Kitchen Craft, przykryłam ściereczką i odstawiłam do wyrośnięcia. Ile czasu? Hmm, jak widać chleb podwoił swoją objętość. Ponacinałam wierzch ostrym nożem, posmarowałam mlekiem i posypałam makiem.



Pieczenie: Do piekarnika wstawiłam głęboką formę tą, która była w komplecie z piekarnikiem i wypełniłam ją wodą. Ta duża powierzchnia parującej wody dała mi efekt miękkiego spodu. Pierwsze 10 minut piekłam w temperaturze 220 stopni, po tym czasie zmniejszyłam temperaturę na 200 stopni i piekłam kolejne ok. 20 - 30 minut. Każdy piekarnik piecze inaczej, więc sprawdzajcie sobie stan upieczenia chleba. Gdybyście zauważyli, że wierzch chleba szybko się rumieni, przykryjcie wierzch folią aluminiową, wystarczy lekko przykryć.
SMACZNEGO życzy BLONDYNKA :)




14 komentarzy:

  1. Jestem pod wrażeniem, że można przygotować tak idealnie chlebek w domowych warunkach. Szacunek ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest mi bardzo miło :) Zapraszam na fan page bloga na portalu Facebook, tam zobaczysz jaki chleb wyciągnęłam kilka minut temu z piekarnika ;) Zapraszam.

      Usuń
  2. Swietny przepis. Musze wyprobowac z ta maka 650 bo szczerze mowiac myslalam, ze jest slaba.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pani Magdo czy można zastosować drożdże świeże zamiast suszonych i wtedy jaka ilość?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajniejszą strukturę ma na suchych, które dostępne są w każdym spożywczym sklepie. Ja nie piekłam na świeżych, ale wczoraj na fan page`u podesłała mi zdjęcie tego chleba pieczonego na świeżych drożdżach, więc można. Ja suchych użyłam 5-6 g, więc świeżych dodaj 10-12 g. Pozdrawiam.

      Usuń
    2. Pani Magdo mam pytanie dotyczące zwijania chlebka, czy to chodzi o zwiniecie go w rulon? I mam rozumieć, że blachę napełnioną wodą wkładamy o "piętro" niżej niż blaszkę z chlebkiem? Dopytuję bo mam ochotę przetestować chlebek,ponieważ wygląda rewelacyjnie i bardzo zachęcająco :) Pozdrawiam!

      Usuń
    3. Ciasto w rozwałkowuję na około 0,5-1 cm grubości i zwijam podobnie jak krokiety, czyli boki zawijam (jakieś max.2 cm) do środka, a potem całość zwijam w ciasny rulon. Wkładam do formy i tu nie pociskam palcami, tylko wkładam luźno, chleb po około 2 godzinach urośnie ponad formę mimo iż po włożeniu będzie zajmował 1/4 wysokości formy. Rosnąc sam się dopasuje do formy, ważne by długość ciasta była dopasowana do długości formy. Pieczenie u mnie wygląda tak, że na sam dół kładę blachę z wodą i nagrzewam piekarnik na 220 stopni, potem wkładam chleb na środkowy poziom piekarnika (u mnie pieczenie góra dół) piekę 10 minut, potem zmniejszam temperaturę do 200 stopni i piekę około 25- 30 minut. Jeśli chleb szybko się zarumieni, przykryj wierzch folią aluminiową błyszczącą stroną do góry, nie przykrywaj i nie owijaj folią szczelnie tylko tak luźno aby przykryć tylko wierzch. Koniecznie daj znać jak Ci poszło, trzymam kciuki. Na pewno ci wyjdzie, ja właśnie piekę kolejny na jutro :)

      Usuń
  4. A mozna upiec ten chlebek na termoobiegu??? Poniewaz nie mam w piekarniku funkcji gora dol!?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jaki masz piekarnik? Gazowy czy elektryczny?

      Usuń
    2. Elektryczny

      Usuń
    3. Zwykle piekarnik elektryczny ma dwie grzałki, więc powinnaś mieć tą opcję. Ja piekę w najprostszym piekarniku elektrycznym ten chleb.

      Usuń
  5. Ale niestety tu nie ma, ja mieszkam w Anglii a tu są rożnego rodzaju piekarniki i tej opcji brak mam tylko pieczenie u góry lub termoobieg. Dlatego mam wlasnie takie zapytanie czy na termoobiegu by wyszedl ten chlebek :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. Spróbuj normalnie upiec bez termoobiegu. powinno się udać.

      Usuń
    2. Dziekuje :)

      Usuń

Cześć, jestem Blondynka.

Jeśli chcesz coś napisać, wymienić myśli, porozmawiać to jest odpowiednie miejsce, w którym dbam o to abyś czuł się bezpiecznie i dobrze.

Jeśli masz zły dzień i i potrzebujesz tu wyładować swoje negatywne emocje - osobiście zaprowadzę Cię do wyjścia, Nie wyprowadzisz mnie z równowagi, więc albo się uśmiechnij albo idź dalej.

Nie rób proszę z tego miejsca tablicy reklamowej, nie bawię się w lajk za lajk itd, nie lubię spamu.

W komentarzach możesz również umieścić zdjęcia dań wykonanych z Blondynkowych przepisów, jeśli chcesz abym wkleiła je do albumu na fan page`u bloga na FB, napisz od razu, że wyrażasz zgodę na ich umieszczenie we wspomnianym albumie.

Nie bój się pytać, zawsze odpowiem i postaram się pomóc.

Czuj się tu dobrze. Życzę Ci aby Twój Dzień był zawsze pełny pozytywnych zdarzeń! Buziaki!

Drukuj

Copyright © 2016 Blondynka Gotuje , Blogger